Mistiškas "Relampago del Catatumbo" (Catatumbo žaibas) yra unikalus gamtos fenomenas. Šis reiškinys regimas Catatumbo upės žiotyse (Venesuela), kur debesų ruožas suformuoja daugiau nei 5 kilometrų ilgio įtampos juostą.
Šis reiškinys trunka 10 valandų per naktį, 140-160 naktų per metus. Per vieną valandą žaibai trenkia net 280 kartų. Ši, beveik nuolatos trunkanti audra, yra laikoma didžiausia ozono gamintoja planetoje.
Skaičiuojama, jog per metus čia įvyksta net 1 176 000 iškrovų, kurių viena siekia iki 400 000 amperų ir yra matoma net už 400 kilometrų nuotolio. Šie žaibai jau šimtus metų jūreiviams atstoja navigacijos sistemą ir padeda orientuotis plaukiant.
Tiesa, 2010 metais Catacumbo upės žiotyse netikėtai nustojo žaibuoti. Per sekančius du mėnesius netrenkė nei vienas žaibas. Tačiau kaip mistiškai pradingo, lygiai taip pat šie žaibai vėl atsirado. Yra keletas versijų, bandančių paaiškinti, kodėl taip nutiko.
Viena iš versijų - taip nutiko dėl orų transformacijos iš "El nino" į "La nina", t. y. pasaulinės orų tendencijos, kurios yra charakterizuojamos pagal šiltas ir šaltas vandenynų temperatūras.
Kiti tai aiškina pasauline klimato kaita, bei dėl jos ekstremalėjančiais orais.
Dabar mokslininkai realiausia versija laiko sausra, kuri išdžiovino vietines upes.
Tačiau svarbiausia, jog šis unikalus reiškinys, kurį norima įrašyti į UNESCO paveldo sąrašą, išliko ir toliau stebina savo unikalumu.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą